Střípky květeny z únorové Madeiry

Na Madeiře jsme byli s rodinou letos poprvé, ale pravděpodobně ne naposledy. Podobně to ostatně má asi většina lidí, kteří tento kouzelný ostrov navštívili: už v letištním transferu se cestující vzájemně trumfovali, kolikátá že jejich návštěva je:-D

Ačkoli severní pobřeží je chladnější, mlhavější a drsnější, méně tu svítí slunce a častěji prší než na jihu ostrova, pro milovníka přírody je to ideální výchozí bod. Navíc je tu klid. Bez nočního života, hlučících diskoték a turistických lunaparků se velmi rád obejdu. No a co zajímavého jsme tu, co se týče rostlin a přírody, viděli?

První, co návštěvníka upoutá, je obrovské množství volně rostoucích kytek, které od nás známe jen jako pokojovky. Aloe, kalokvěty, dracény, tlustice, kvetoucí rýmovníky, obrovské filodendrony… zkrátka na cokoli si vzpomenete. Zejména pobřeží a intravilán je ohromným rájem invazek ze všech koutů světa.

Severní pobřeží kolem São Vicente je strmé a divoce rozeklané, s bohatou květenou skal a pobřežních slanisk.

Nejvýznamnějším biotopem Madeiry je samozřejmě laurisilva, stálezelený, hustě zapojený les vlhkých a teplých oblastí v subtropech. Ve třetihorách zřejmě pokrýval většinu Evropy, po velkém globálním ochlazení čtvrtohor se do dnešních dnů uchovaly pouze zlomky v klimaticky vhodných oblastech, nejvíce právě zde, na návětrných severních svazích Madeiry. Poprávu jsou tak zdejší lesy zapsány na seznam přírodního dědictví UNESCO. Na Ribeiro Frio můžete do laurisilvy vyrazit okolo levády, které protkávají celou Madeiru jako síť vodních žilek. První seznámení s dřevinami laurisilvy ovšem přinese pozorovateli hlubokou depresi: všechny vypadají skoro stejně. Až na několikátý pokus mezi nimi začne trochu rozlišovat.

Fascinující je na celé Madeiře množství kryptogamů, zejména kapraďorostů.

Nad pásmem laurisilvy se rozkládá náhorní plošina Paul da Serra a taky Fanal, pastviny se staletými vavříny a duby, mezi kterými se víceméně navolno potulují stádečka skotu. Klima je zde už drsnější, prudký vítr sem od oceánu prakticky denně přináší přeháňky a bohatě nasycené husté mlhy.  V nadmořské výšce nad 1400 m pak panovalo dosud úsporné předjaří; jediným kvetoucím keřem, zato však v hojném počtu, zde byl pichlavý bobovitý keř hlodáš evropský (Ulex europaeus), obletovaný ovšem už desítkami čmeláčích dělnic.

Hlavní město Funchal oplývá množstvím nádherných parků a zahrad, jejichž návštěva je dendrologickým zážitkem. Kde jinde vedle sebe jenom tak uvidíte čtyři druhy araukárií nebo nádherný novoguinejský jehličnan damaroň? Biologickou exkurzí je i návštěva tržiště ve Funchalu. Nabízí se zde hojnost všelijakého tropického a subtropického ovoce, které lze v příznivém podnebí ostrova dobře pěstovat, a to včetně banánů nebo papáji.

Skvostem hlavního města je botanická zahrada na Monte, upravená jako nádherný volnočasový park. Zatímco děti obdivovaly plameňáky a urostlé koi kapry, mě uchvátila především sbírka proteovitých (Proteaceae). Jsou to vývojově staré, primitivní krytosemenné rostliny, některé jako by se stále nemohly rozhodnout, jestli vlastně chtějí opravdové květy, nebo mají mít šišky pěkně postaru:-) Milovníky historie jistě zaujme i fakt, že v nedalekém kostele nanebevzetí Panny Marie je pochován náš poslední panovník, rakousko-uherský císař Karel I.

Ani toulky vnitrozemím se rozhodně neomrzí. Prostě pohádka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *