Články

Přepis rozhovoru pro Český rozhlas Ostrava o botanických procházkách a haldě Ema

Co jsou to nepůvodní a invazní druhy rostlin? A co si s nimi počít?

Z médií slýcháme, jak nám škodí nepůvodní druhy rostlin a živočichů, jak je třeba proti nim bojovat a co to stojí úsilí a peněz. Někdo by od nás chtěl vymýtit všechno „cizí a nepřirozené“, jiný jejich šíření považuje za projev moudrosti Přírody, která nám tímto přichází s čímsi na pomoc (osobně zaslechnuto). Velkou diskusi nedávno vzbudil i seznam invazních druhů rostlin (a živočichů) s negativním vlivem na EU. Mnozí čtenáři reagovali překvapeně, podrážděně či posměšně, další se pozastavovali nad tím, že brambory jsou přece taky nepůvodní a nikdo proti nim nebojuje nebo že naše původní druhy mohou škodit taky, jiní se obávali, že budou kriminalizováni za exotické rostlinky v akváriu… Tak jak to tedy s těmi nepůvodními druhy vlastně je, co si s nimi počít a jak se stavět k podobným “seznamům delikventů”, jako ten poslední unijní?

Číst celý článek…

Není fialka jako fialka aneb nejenom jejich vůně nám zamotá hlavu

Kvetoucí fialky jsou jedním z nejkrásnějších symbolů postupujícího jara, a co se týče jejich rozeznávání, lidová moudrost v tom má jasno: když voní, je to fialka vonná, když nevoní, je to fialka psí. S tím ale při poučenějším zájmu o přírodu opravdu nevystačíme. Ve skutečnosti u nás roste množství různých velmi podobných druhů violek a jejich rozeznávání není zrovna jednoduché, navíc se spolu běžně navzájem kříží. V článku si ukážeme, na co se u violek dívat, chceme-li se s nimi seznámit trochu blíže, a představíme si několik těch nejběžnějších.

Postupně je třeba se zaměřit především na následující znaky: (Číst celý článek…)

Jak poznat naše lípy

Lípu na první pohled pozná každý. Vždyť je to náš národní strom. Na druhý a další pohled to ale začne s těmi lípami být pěkně složité. Tak třeba k tomu národnímu stromu: je to vlastně poměrně novodobý „vynález“ obrozenců, aby se vymezili proti germánskému sousedovi – do té doby byl posvátným stromem většiny Indoevropanů (Slovanů i Germánů) právě dub.

V české přírodě se přirozeně vyskytují dva druhy lip: lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos). Nejčastěji… (číst celý článek)