Kontakt a životopis

Mgr. Martin Sedlák

Učitel, lektor a tvůrce volnočasových kurzů

Brno-Židenice

IČ: 87079933

Alma mater: Masarykova univerzita

Profil na Naučmese.cz

Kontakt: msedlak83(at)gmail.com

Kdysi dávno jsem jakýmsi podivným řízením osudu vystudoval filozofickou fakultu a začal učit, ačkoli mě to odjakživa táhlo spíš do přírody. Botanické vycházky do přírody pořádám již od roku 2017, zprvu pouze jako kurzy pro Naučmese.cz, později samostatně i ve spolupráci s dalšími partnery (bylináři MUDr. Zbyněk Mlčoch a Ing. Šárka Laštovičková, TIC Brno, Senior point Židenice a další). Dělám též kurzy pro školy. Mám vlastní facebookovou stránku Botanické procházky, která přitáhla už téměř 700 sledujících.

Systematickému studiu botaniky se intenzivně věnuji už bezmála deset let. Jsem jedním ze správců facebookové skupiny Určování rostlin s více než 45 tisíci členy, jako řádný člen České botanické společnosti se účastním řady jejích přednášek, exkurzí a floristických kurzů. Mám profil na iNaturalist. Rád botanizuji zejména v městské divočině, kde se věnuji zkoumání nepůvodních druhů dřevin, aktuálně především rodu Cotoneaster; své nálezy jsem publikoval v časopise Zprávy České botanické společnosti. O rostlinách a příbuzných tématech píšu již řadu let také na wikipedii pod nickem Borzywoy; některé mé články zde prošly recenzním řízením kolegů a byly oceněny odznakem kvality; vedl jsem též tamější botanický portál Rostliny.

V letech 2014–2022 jsem učil češtinu pro cizince (a zpočátku též angličtinu) jako OSVČ a v jazykových školách (poslední 4 roky jako zaměstnanec Pražského vzdělávacího střediska, V Pitkovičkách 11, Praha-Pitkovice). Předtím jsem strávil sedm let na základních a středních školách (nejdéle – 4 roky – na Střední škole grafické, Šmahova 110, Brno). Mimo jiné jsem v této své profesi vedl a katalogizoval školní knihovnu, redigoval pravidelný výroční almanach a školní web, odzkoušel spousty maturit a závěrečných jazykových zkoušek, užil si radosti online výuky přes Zoom a Skype, koordinoval tým kolegů při tvorbě interní učebnice nebo se organizačně zapojoval do projektu Erasmus+. Mám praxi též jako nakladatelský redaktor a korektor.