Kontakt a životopis

Mgr. Martin Sedlák

Učitel, lektor a tvůrce volnočasových kurzů

Brno-Židenice

IČ: 87079933

Alma mater: Masarykova univerzita

Profil na Naučmese.cz

Kontakt: msedlak83(at)gmail.com

Kdysi dávno jsem jakýmsi podivným řízením osudu vystudoval filozofickou fakultu a začal učit, ačkoli mě to odjakživa táhlo spíš do přírody. Botanické vycházky do přírody pořádám již od roku 2017, zprvu pouze jako kurzy pro Naučmese, později též samostatně a ve spolupráci s dalšími partnery (MUDr. Zbyněk Mlčoch, Ing. Šárka Laštovičková, Mgr. Zuzana Švédová a další). Mám vlastní facebookovou stránku Botanické procházky, která v průběhu prvního roku od založení přitáhla už více než 550 sledujících.

Systematickému studiu botaniky se intenzivně věnuji už bezmála deset let. Jsem jedním ze správců facebookové skupiny Určování rostlin s více než 45 tisíci členy, jako řádný člen České botanické společnosti se účastním řady jejích přednášek, exkurzí a floristických kurzů. Mám profil na iNaturalist. Rád botanizuji zejména v městské divočině, kde se věnuji zkoumání nepůvodních druhů dřevin, aktuálně především rodu Cotoneaster; své nálezy jsem publikoval v časopise Zprávy České botanické společnosti. O rostlinách a příbuzných tématech píšu již řadu let také na wikipedii pod nickem Borzywoy; některé mé články zde prošly recenzním řízením kolegů a byly oceněny odznakem kvality; vedl jsem též tamější botanický portál Rostliny.

V “civilním” životě jsem lektor a učitel, z toho od roku 2015 jsem učil češtinu pro cizince (a zpočátku též angličtinu) jako OSVČ a v jazykových školách (poslední 4 roky jako zaměstnanec Pražského vzdělávacího střediska, V Pitkovičkách 11, Praha-Pitkovice). Předtím sedm let na základních a středních školách (nejdéle – 4 roky – na Střední škole grafické, Šmahova 110, Brno). Mimo jiné jsem v této své profesi vedl a katalogizoval školní knihovnu, redigoval pravidelný výroční almanach a školní web, odzkoušel spousty maturit a závěrečných jazykových zkoušek, užil si radosti online výuky přes Zoom a Skype, koordinoval tým kolegů při tvorbě interní učebnice nebo se organizačně zapojoval do projektu Erasmus+. Mám praxi též jako nakladatelský redaktor a korektor, ovládám základy práce ve WordPressu.