Opylovači v Brně: tip na aktivity ve škole či kroužku

Pozorování

  1. Pozorujte včely a čmeláky na květech. Jakým způsobem sbírají pyl? Kam si ho na těle ukládají, aby ho mohli přenášet?

U čeledi včelovití (kam patří i čmeláci) je pyl přenášen v dokonale upravených balíčcích („pylových rouskách“) na třetím páru nohou. U pískorypek a jiných včel volně ulpívá na ochlupených nohou, zatímco čalounice a zednice jej sbírají kartáčovitými chlupy na břiše.

2. Poznáte kluka a holku?

Vděčné pozorování zejména na jaře, když létají dobře rozeznatelné zednice rohaté. Samečci jsou drobnější, s nápadnou bílou čupřinou na čele (viz vpravo). Obecně jsou u včel samečci menší, s barevně chlupatým čelem a o jeden článek delšími tykadly.

3. Jaké druhy čmeláků k vám létají? Pozorujte a vybarvujte, pak si zkuste určit podle odkazu v QR kódu.

Určování

Použijte celkový seznam doposud pozorovaných druhů nebo si vyhledejte jednotlivé taxonomické skupiny:

Data lze dále filtrovat např. podle měsíců v roce.

  • Jaký druh byl po včele medonosné nejčastější?
  • Jaká skupina (čmeláci – samotářské včely – pestřenky – ostatní blanokřídlí – ostatní mouchy – motýli – brouci) převládá? Proměňuje se to nějak např. s denní dobou či ročním obdobím?

Pro dlouhodobé pozorování se dobře hodí praktický formulář z dílny projektu Praha kvete.

Zlatěnka, běžně rozšířená kukaččí včela

Máte-li na zahradě včelí domek, udělejte si statistiku, kdo všechno v něm bydlí a v jaké početnosti. Kromě včel to jistě budou i některé samotářské vosy a zejména mnoho druhů tzv. „kukaččích včel“ – hnízdních parazitů, kteří kladou svá vajíčka do již založených hnízd hostitelských druhů.

Analýza

Jaké rostliny, pěstované u vás na zahradě, jsou u hmyzu, resp. u jednotlivých jeho skupin nejoblíbenější? Mají něco společného (například tvar květu, barva…)?

Pro pokročilejší: přečtěte si článek o teorii tzv. polinačních syndromů z časopisu Živa (ve zkratce: podle této teorie se rostliny vyvíjely v synergii s opylujícím hmyzem a na základě vlastností květů, jako je barva, vůně, tvar, délka trubky, nabízené odměny atd. lze u každé rostliny usuzovat na preferovanou skupinu upylovačů; přehledná tabulka vyšla v témže čísle). Pozorováním a statistickými poznámkami ověřujte, zda tato teorie opravdu platí.

Uvažujete o včelím hotýlku?

Přečtěte si tipy pro jeho založení a umístění a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Větší pomoc než ubytování je často poskytnutí dostatku potravy: Podívejte se na seznam vhodných druhů a základní pokyny k jejich pěstování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *